اینجا کتابا رو مزمزه کن!
اینجا کتابا رو مزمزه کن!

پیدایش فاشیسم

فاشیسم یا فاشیزم از لفظ ایتالیایی Fascio به معنی «دسته و مجموعه» گرفته شده است . ریشه لاتینی آن Fascis به معنی «دسته ای از چوب های به هم بسته شده» میباشد و اصطلاحاً به «تبری که دور دسته آن میله هایی در امتداد دسته می بستند» گفته شده که یکی از نمادهای حکومتی در رم باستان بود و بعد نماد حزب فاشیست ایتالیا شد. در قرن نوزدهم واژه Fascio را در ایتالیا در مورد گروه های انقلابی به کار می بردند و در سال ۱۹۱۹ موسولینی گروه «مبارزان فاشیسم» را در میلان ایتالیا سازماندهی نمود که در آغاز چپگرا بودند.  موسولینی تا سال ۱۹۱۴ یکی از اعضای فعال حزب سوسیالیست به شمار می‌رفت و سردبیر روزنامه سوسیالیستی آوانتو بود. وی در مقابل سوسیالیست های اصلاح طلب و صلح جو از عمل مستقیم و سندیکالیسم انقلابی حمایت می کرد و از همین رو از حزب اخراج شد . در طی سالهای جنگ جهانی اول ضدیت او با سوسیالیسم شدت گرفت و به جای آن از ناسیونالیسم افراطی و تهاجمی حمایت کرد . «فاشیسم به مفهوم دقیق کلمه به جنبش موسولینی در ایتالیا اطلاق می شود که در سال‌های ۱۹۲۲ تا ۱۹۴۵ قدرت سیاسی را در دست داشت. حتی برخی از نویسندگان توصیف نازیسم در آلمان و فالانژیسم در اسپانیا را به رغم شباهت های بسیار اساسی میان آنها و فاشیسم ایتالیا به عنوان رژیم‌های فاشیستی روا نمی دانند .»
نازیسم برگرفته از کلمه نازی و علامت اختصاری «حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان» میباشد که در سال ۱۹۲۰ در مونیخ تاسیس شد و بعدها حزب نازی نامیده شد . دکترین و اصول نظری این حزب آمیخته ای از فاشیسم ایتالیا ، عقاید ناسیونالیستی قدیم آلمان و نظریه های نژادی و سنت میلیتاریسم پروسی بود . برنامه این نهضت ایجاد یک آلمان مقتدر میلیتاریست بود که مرزهای خود را گسترش دهد و ملل آلمانی‌زبان را متحد نماید. روش حکومتی آن خشن ترین نوع دیکتاتوری و توتالیتاریسم و استفاده شدید از تبلیغات و اعمال زور بود.


(این سطور توسط کرم کتاب از کتاب «ریشه های تاریخی، اجتماعی و اقتصادی پیدایش فاشیسم با نگاهی به تاریخ آلمان» اثر ناصر پویا گلچین شده است)

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *