پیدایش فاشیسم

 تحلیلگران وقایع جنگ جهانی اول شرایط سنگین عهدنامه صلح ورسای را مورد انتقاد قرار می دهند و آن را به منزله استخوان لای زخم می دانند که احساسات ملی و هیجانات روانی انتقام‌جویی را در این ملت تقویت نمود و زمینه ظهور و به قدرت رسیدن حزب نازی را به وجود آورد و دولت جمهوری و طرفداران دموکراسی در آلمان را آماج حملات ناسیونالیست های افراطی قرار داد که شعار اصلی آنها اتهام خیانت جمهوری وایمار به کشور آلمان به دلیل امضای این قرارداد خفت‌بار و تحقیر آمیز بود.
هرمان تنبروگ مولف کتاب تاریخ آلمان می‌نویسد : «عهدنامه ورسای با روح طرح پیشنهادی ۱۴ ماده‌ی ویلسون رئیس جمهور آمریکا منافات داشت . این عهدنامه بیان نفرت و انتقام متفقین از آلمان بود و از این نظر سنگینی عهدنامه که حتی به وسیله قدرت‌های فاتح مورد انتقاد قرار گرفته بود قابل درک است . در این میان انتقاد در ایالات متحده چنان بالا گرفته بود که کنگره از امضای این عهدنامه خودداری کرد و در سال ۱۹۲۱ یک قرارداد صلح جدا با آلمان بست . عهدنامه ورسای فقط آلمان را تحت فشار قرار نداد بلکه از بسیاری جهات موجب بروز بحران هایی در اروپا شد.»


(این سطور توسط کرم کتاب از کتاب «ریشه های تاریخی، اجتماعی و اقتصادی پیدایش فاشیسم با نگاهی به تاریخ آلمان» اثر ناصر پویا گلچین شده است)

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *